Wolontariat Day 2017

W ramach Wolontariat Day 2017 wolontariusze przeprowadzili edukacyjne zajęcia w szkołach podstawowych według autorskich scenariuszy. Wykorzystali również specjalnie przygotowane materiały dydaktyczne, w tym aplikację mobilną z filmem i zagadkami, zadaniami manualnymi. Zajęcia miały zachęcić dzieci do zaangażowania się w sprawy Ziemi i pomóc im w zrozumieniu czterech filarów, na których opierają się Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w lekcjach i chętnie uczestniczyły w klasowych aktywnościach. Jedenastu wolontariuszy Mostostalu Warszawa odwiedziło w sumie 14 klas i przeprowadziło warsztaty dla blisko 420 dzieci. Tematem przewodnim warsztatów była obrona planety przez czterech animowanych superbohaterów: Wodę, Energię, Zero i Klimat. Motyw bajkowego herosa pozwolił w przystępny sposób poprowadzić małoletnich przez gąszcz tematów związanych z ekologią.

Na całym świecie w 2017 r. akcją zostało objętych ponad 14 000 dzieci z 15 krajów: Australii, Brazylii, Kanady, Kostaryki, Indii, Meksyku, Nowej Zelandii, Norwegii, Peru, Portugalii, Południowej Afryki, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych.

Wolontariat Day 2016

Każdy może zostać Superbohaterem. Każdy może mieć wkład w zrównoważony rozwój, dzięki małym gestom, które znajdują się w zasięgu nas wszystkich. Wyszliśmy z założenia, że najlepiej zacząć od najmłodszych. Aby pomóc dzieciakom zrozumieć zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnych postaw, braku wrażliwości na sprawy naszej planety, wysłaliśmy do szkół grupę wolontariuszy. Ich misją było przekazać uczniom w wieku 6-10 lat wiedzę dotyczącą najważniejszych kwestii związanych z równowagą środowiska i promować wartości ekologiczne. Przedmiotem klasowych rozważań były takie zagadnienia jak: oszczędzanie energii, zmiany klimatu, recykling, zanieczyszczenia, czystość wód. Wolontariusze nauczali, zadawali pytania, zachęcali klasy do myślenia. Wolontariat Mostostalu spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem wśród dzieci oraz nauczycieli. Tematy poważne zostały potraktowane przystępnie dla tej grupy wiekowej. Zadbaliśmy o to, aby dzieciaki się nie nudziły. Było barwnie, kolorowo i aktywnie. Komiksowe obrazki i interaktywne gry zdziałały swoje. Entuzjazm wolontariuszy przełożył się na zainteresowanie uczniów i świetną zabawę. 

Akcja miała wymiar ogólnokrajowy. W wolontariat zaangażowali się pracownicy wszystkich oddziałów spółki. Na apel odpowiedziała także kadra kierownicza. W ramach wsparcia dla wolontariuszy zostały przygotowane: filmik promujący, przewodniki ze scenariuszem lekcji, gra piekło-niebo w wersji ekologicznej, koszulki z logiem akcji oraz pakiet eko-upominków. Łącznie odwiedziliśmy 10 szkół i ponad 350 uczniów z czterech miast w Polsce.